Cestuj chytře, ale ne draze: Jak plánovat trasu pro lowcost dobrodružství

Moje očekávání nákladů na ubytko i přesuny jsou hodně nízké, až se mi občas někdo vysměje, že jsem asi spadla z Marsu. No, ale málokdy se stane, že bych svá očekávání nenaplnila. Takže pak se směju já, že to jde a z Marsu asi padají ostatní 😀

A teď se úplně bojím ty částky říct 😀 Letenky mimo Evropu do 12 tisíc (po Covidu jsem „musela“ koupit jednu za 15 a mega mě to bolelo), po pevninský Evropě do 3 tisíc (do tisícovky když jde o neplánovaný trip) a třeba na Kanáry do 5 tisíc, protože zrovna tam vždycky létám na poslední chvíli. Všechno samozřejmě zpáteční.

No a ubytování do 250 Kč za noc mimo Evropu (v některých hodně turistických místech to takhle nízko nejde, tak očekávání trochu navýším, ale určitě ne nad 400 Kč na noc) a v Evropě do tisícovky za noc, ale to už skřípu trochu zubama.

No…a teď si říkám…co vy na to? Přijde vám to reálné? A chtěli byste to zkusit nebo vás neláká tahat náklady takhle nízko? Dejte mi vědět v komentářích 😉

Co mi v naplnění mých očekávání pomáhá?

Výběr destinace

Na tom závisí hodně. Pokud vyberu Evropu v sezóně, pak za mnou očekávanou cenu rozhodně nebudu bydlet v centru a všechno bude složitější. Pokud si vyberu destinaci jako třeba Singapur, tak jsem se svým očekáváním úplně nahraná (btw. byla jsem tam, cenu už si nepamatuju, ale bylo to fakt drahý a nejhorší ubytování v mým životě). Po Evropě tedy většinou létám mimo sezónu a mimo Evropu si zatím vybírám ty levnější destinace (Střední Amerika, Thajsko, Malajsie, Srí Lanka,…)

Plánování trasy a itineráře

U letenek v 90% čekám na akci, případně prostě až cenovka sleze na mnou očekávanou částku i bez akce. U místní dopravy se to moc ovlivnit nedá, maximálně výběrem dopravy. Vždy volím nejradši hromadnou dopravu, případně sdílenou dopravu. Vždy ne nejvyšší kvalitu, ale střední. A nebo úplně nízkou v případě různých „collectivos“ (doprava většinou pro místní, různé dodávky, korby náklaďáčků apod.), sdílených „taxi“ (taky často korby náklaďáčků) apod.

U plánování je vždycky výhodou flexibilita, protože se prostě můžete pohybovat podle cen. Neřeším to vždycky, ale zejména u letenky ano a někdy řeším i to, že do hodně turistických míst nejezdím o víkendu. Protože na víkend se často ceny ubytování už tak vyhajpené kvůli turistům ještě násobí. Ale to už jsme u dalšího bodu.

Ubytování

U ubytování je možností spousta. Je tu spousta platforem, na kterých se dá ubytování sehnat. Ať už jde o klasické hotely, hostely, nebo taky o karavany, stany, glampy apod. O ubytování v hostelech jsem už napsala jeden článek, tak kdyžtak mrkněte tam. Karavany, glampy a stany jsou super dobrodružné varianty a je mega fajn si tímto způsobem ubytování cestu někdy okořenit. Skvělý je si v jakémkoliv portálu s ubytováním nastavit cenový filtr a kouknout, co se nabízí. Nahoru cenu můžete posunout vždycky. Jak ubytko hledám já najdete v mém eBooku, který si můžete stáhnout zdarma.

Použití technologií a aplikací

Nejvíc informací vždycky najdu na blozích cestovatelů. Dostanu se k nim standardně přes Google, když zadám téma, které mě zajímá. Nestalo se mi, že bych se k nějakým informacím nedostala. Často teda nejsou v Češtině, ale ani to už dneska není problém. Stránky prej jdou „přehodit“ do vašeho jazyka už nějak na jeden klik, i když web nemá takový ty vlaječky s Češtinou 😀

Já to nepoužívám, protože občas bývá pak problém například při bookování lístků, letenek apod., ale věřím, že pokud někdo nemluví jazykem který potřebuje, tak to umí pomoct. Jen pamatovat na to, že pokud potřebujete něco objednat, tuto funkci je potřeba zase vypnout (ať to nedělá zbytečně problémy).

O základních tipech na aplikace taky píšu ve svém eBooku, tak mrkněte 😉 Já osobně úplně nejradši používám Skyscanner, Booking a Google Maps. To je takový úplně nejzákladnější combo, bez kterýho by to cestování bylo fakt složitější a určitě i dražší.

A ještě poslední tip na závěr – ptejte se místních

Tak se dá často ušetřit úplně nejvíc. Já se ptám hlavně ve chvílích, kdy neumím naplnit svá očekávání právě prostřednictvím aplikací a celkově internetu. A zatím se to vždy podařilo a sehnala jsem levnější a pro mě ok variantu.

Pokud vás zajímá cestování lowcost, což asi jo, když jste dočetli až sem, doporučuju některý (nebo ideálně všechny) z těchto bodů vyzkoušet. Buďte odvážní a zkoušejte nové věci, ptejte se lidí a zkuste prostě někdy cestovat jinak. Vždycky je nejlepší věci zkoušet, abyste si našli ten svůj styl. Ten styl, který vám bude nejpohodlnější a taky nejdostupnější, pokud chcete častovat častěji, než jednou nebo dvarkrát do roka. Já si přesně takhle svůj styl našla. Nové věci přinášejí nové zkušenosti 🙂 Cestujte! 🙂

Jsem lowcost cestovatelka plnící si své sny. Díky mým zkušenostem pomáhám ostatním s jejich prvními cestami, aby si mohli plnit ty své. Zároveň jim ukazuju, jak se zbavit strachů a změnit nastavení mysli. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.