Cestovní pojištění: téma, o které jste si psali

Tak jsem se k tomu konečně dostala. Sama jsem si myslela, že tenhle článek napíšu dřív, ale pojištění celkově pro mě znamená návrat „do kanceláře“, protože mě celou moji korporátskou kariéru provázelo. Cestovko teda jen chvíli, ale to, co vám tady předám, je z mých osobních i částečně profesních zkušeností. No … a k tomu návratu se mi úplně nechtělo 😀 Ale je to tady a věřím, že vám článek může pomoci při rozhodování a vůbec o povědomí, co je důležité a co není.

Na důležitost sjednání cestovního pojištění (dále jen „cestovko“) jako takového už byly napsány mraky článků a mraky lidí to rozporuje, že se jim v životě nic nestalo, takže to jsou zbytečné vyhozené peníze. Já bych se tady o tom nerada dohadovala a chci hned na začátku říct, že pro mě je nemyslitelné bez cestovka opustit ČR.

Baráky i auta všichni pojištěné máme, tak proč si nepojistit také naše zdraví, resp. případné komplikace s ním. Já jsem raději pojištěná a vždycky říkám, že věřím, že pojištění nebudu muset nikdy využít. To je to nejlepší, co se nám může stát. Ale když by už potřeba bylo, budu ráda, že ho mám. Tolik tedy k mému názoru a samozřejmě s ním souhlasit i nesouhlasit. 🙂

Než si cestovko rozebereme, ráda bych vám sdílela jeden příběh, který se k němu pojí. Znám jich za ta léta práce v pojišťovnictví hromadu, ale tenhle mi utkvěl v hlavě nějak víc. Asi proto, že se může stát opravdu lehce. Pár, věkově kolem 25 let, vyrazil na Bali, kde si půjčili skútr. Na Bali je to standardní a skvělý dopravní prostředek, ale je tam taky známo, že málokdo odjede bez „balijského tetování“ (rozuměj sedřený kolena, boky, lokty, …).

No, a tenhle pár si jednoho dne jel na výlet a cestou to do nich napral místní náklaďáček. Žena vyvázla se zlomenou nohou a odřeninama, ale muž byl na tom podstatně hůře. Byl uveden do umělého spánku a nebylo jisté, zda to vůbec přežije. Ani jeden z páru neměl pojištění a žena, která dopadla relativně dobře musela řešit, z čeho ošetření a následnou péči o muže zaplatí. Muž potřeboval převoz do Evropy, na který bylo potřeba někde sehnat peníze.

Nakonec pomohla veřejná sbírka a všechno dobře dopadlo, ale pár si prodloužil pobyt na Bali na 2 měsíce, místo plánovaných 14 dnů. Takový pobyt, který by nikdo z nás nechtěl zažít. Takových případů je spousta, ale přesto si spousta z nás myslí, že jsme nesmrtelní a prostě v pohodě. Tak se zamyslete ještě jednou. Ať ta příští sbírka na Doniu nemusí být pro vás.

Variant cestovního pojištění může být několik. Dělí se třeba na krátkodobé a dlouhodobé, na variantu Svět a Evropa a třeba i na pojištění pro jednotlivce nebo pro rodiny. Každá varianta má své benefity a je fajn si všechny možnosti projít a vybrat si to, co vám sedí nejlépe. Dlouhodobé pojištění se vyplatí ve chvíli, kdy cestujete aspoň 2x ročně nebo letíte mimo Evropu. Platí se každý měsíc nízká částka (třeba 90 Kč měsíčně). Krátkodobé se sjednává na konkrétní počet dní, po které budete v zahraničí a platí se jednorázově.

Rozdělení Evropa a Svět se většinou nabízí z toho důvodu, aby vám pojišťovna mohla nabídnout odpovídající limity, které jsou za ní ok (pro Evropu typicky stačí nižší limit). No a pojištění celé rodiny je vždy výhodnější, než když pro každého člena sjednáte separátní pojistku.

Alfou a omegou cestovního pojištění je pojištění léčebných výloh. Všechno ostatní je jen příjemný bonus. Osobně bych si nesjednávala cestovko s limitem pod 5 milionů Kč pro Evropu a 10 milionů Kč pro Svět. A kdybych letěla do USA nebo Kanady (i kdybych tam jen přestupovala), sjednala bych si limit ještě vyšší. Protože tam jsou náklady na ošetření úplně jinde.

Další zajímavé riziko je pojištění odpovědnosti, které doporučuju mít sjednané i v ČR. Stát se může cokoliv, můžete vy nebo třeba vaše dítě někde něco nechtěně rozbít nebo někomu ublížit a problém je na světě. Je fajn, když to pak nemusíte platit vy a zaplatí to pojišťovna. Jen pozor na odpovědnost v autě – ta do základní odpovědnosti neplatí a je potřeba jí připojistit.

Poslední zajímavé riziko je ztráta nebo zpoždění zavazadla. Začátkem července prý bylo na pražském letišti poměrně peklo se zavazadly a lidé často odlétali nebo přilétali bez nich. V takových případech, pokud je zpoždění zavazadel dlouhé, vám pojišťovna proplatí základní potřeby. A to se v takových chvílích dost hodí.

Pozor bych si dala také na rizikové sporty. Pokud bych chtěla nějaké provozovat, určitě bych se podívala do pojistných podmínek, jestli mé pojištění tyto sporty kryje. Protože pokud ne a stal by se mi při nich úraz, zůstala bych na všechny náklady sama.

A jaké pojištění mám já? Protože cestuju fakt často, ale moje cesty nepřesahují 90 dní, mám dlouhodobé cestovní pojištění k bankovnímu účtu ve variantě Svět s limitem léčebných výloh 10 milionů Kč. Stojí mě to 85 Kč měsíčně s tím, že vyjet můžu maximálně na těch 90 dní. Pak je potřeba se na chvíli vrátit do ČR a klidně pak zas vyrazit znovu.

Pro mě ideální varianta – o nic se nemusím starat, jen mi banka strhává každý měsíc poplatek. Ale jak jsem psala výše – kdybych letěla do Kanady nebo USA, limity bych si navýšila další pojistkou – jednorázovou na konkrétní dny, které bych v Severní Americe strávila.

Poslední věc, kterou chci k pojištění zmínit, je čtení pojistných podmínek. Vím, nikomu se to dělat nechce, mně taky ne, ale je fakt důležité vědět, co všechno pojištění obsahuje (parametry produktu) a co všechno nekryje (výluky z pojištění). Ať pak nejste na dovolené překvapeni. Doporučuju je proto opravdu číst.

O cestovním pojištění jsem se více rozepsala ve svém eBooku „Před cestou“, který se už co nevidět objeví tady na webu. Až tomu tak bude, dám vám to vědět e-mailem (pokud ho od vás mám) a nebo se to můžete dozvědět na sociálních sítích (instagram: @s.odvahou_za.dobrodruzstvim nebo facebook: S odvahou za dobrodružstvím).

Pokud máte na cestovko ještě nějaké dotazy, dejte mi vědět do komentářů. Ráda odpovím 🙂 A pojišťujte se na ty cesty, fakt to stojí za to.

Jsem lowcost cestovatelka plnící si své sny. Díky mým zkušenostem pomáhám ostatním s jejich prvními cestami, aby si mohli plnit ty své. Zároveň jim ukazuju, jak se zbavit strachů a změnit nastavení mysli. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.