„A není to nebezpečné?“ Častý dotaz těch, kteří zůstávají doma

Je to jedna z nejčastějších otázek ve chvíli, kdy začnu svému okolí sdělovat své příští cestovací plány. Slýchám jí skoro od všech svých blízkých a je to samozřejmě logické.

Nedávno jsem si nahrávala zprávy s kamarádkou, která šla po Praze a byla pravděpodobně svědkem únosu. V Praze. Ve městě, kde žiju. Nabízí se tedy otázka „A je to bezpečné žít v Praze?“ nebo „Není to nebezpečné vůbec žít?“ Odpověď všichni známe. Neexistují stoprocentně bezpečná místa, maximálně bezpečnější místa. Ale i místa, na která zdravě smýšlející člověk prostě zbytečně chodit nebude.

A to se přesně snažím dělat i ve světě. Velmi často to prostě pocitově vím, kde se cítím bezpečně a kde ne, nicméně vždycky je dobré zjistit si situaci v dané zemi, kam mířím, a kde jsou případně „no go“ zóny. Já do svých osobních „no go“ zón zařazuju všemožný tmavý uličky a v noci místa mimo centrum. Respektive já v noci nechodím nikam, pokud to není nutný.

Jako nejjednodušší bezpečností opatření vnímám splynout co nejvíce s davem. Že jsem turista, to samozřejmě poznají vždycky, ale když jsem míň viditelnej turista, než ti ostatní, tak si mě nikdo všímat nebude. Dobře, s mýma vlasama to není tak úplně pravda, ale věřím, že prostě oberou někoho jinýho.

Zároveň je dobré sledovat okolí. Koukat, jak se lidi chovají, jestli jsou ok s tím, že se v jejich hoodu promenáduje turista nebo ne. Pokud ne, není čas na hrdinství a hledám cestu zpět tam, kde nikomu nebudu vadit. A nebo vysvětluju, že nejsem „gringo“, to v Latinské Americe často pomůže (gringo = Američan).

O cestování místní hromadnou dopravou už jsem taky slyšela mnohé. Mně to přijde jako jedna z nejbezpečnějších variant, protože bývá plná lidí, a pokud si hlídáte své věci, nemá se vám co stát. Vidělo by to totiž moc lidí (mně taky když týpek v autobuse natáhnul, tak to udělal bokem a ne před ostatníma). Naopak cestování autem vnímám v některých částech světa jako podstatně větší riziko.

Moje základní tipy na bezpečné cestování tedy jsou:

  • 1
    Dopředu si zjistěte, kam jedete, jaká je tam politická situace, a jak se tam budete pohybovat
  • 2
    Buďte pozorní a vnímejte okolí, jak vás přijímá nebo nepřijímá
  • 3
    Respektujte místní zvyklosti a snažte se splynout s davem
  • 4
    Cestujte převážně ve dne
  • 5
    Svými osobními věcmi nemávejte na všechny strany a nenoste zbytečně drahé šperky a hodinky
  • 6
    Důvěřujte svému instinktu
Jsem lowcost cestovatelka plnící si své sny. Díky mým zkušenostem pomáhám ostatním s jejich prvními cestami, aby si mohli plnit ty své. Zároveň jim ukazuju, jak se zbavit strachů a změnit nastavení mysli. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.