Skryté náklady lowcost letenek: Jak je odhalit a vyhnout se jim

V internetovým prostoru běhá spousta akčních nabídek na letenky, ale často zmiňovaná cena znamená to, že je letenka osekaná na minimum. Pokud tedy chcete nějaký větší komfort, cena se navyšuje. Já jsem zvyklá cestovat v tom minimálním režimu, a proto občas koukám, za co všechno jsou lidi ochotni platit. Samozřejmě každý máme právo na to nakoupit tak, jak je to pro nás nejkomfortnější, ale tady v tom článku bych vám chtěla říct, že pokud nechcete, opravdu to platit nemusíte a i tak si můžete užít pohodový let.

Poplatky za zavazadla

Každá společnost to má jinak, ale pokud se bavíme o letech po Evropě, nejlevnější letenka je vždy jen s malým batůžkem cca 40x30x20 cm. Pro hodně lidí je nemožné letět s takhle malým batůžkem a přikupují větší příruční zavazadlo. V tomto případě tomu i rozumím, pokud jedete třeba na týden a víc. Pokud se jedná o víkendový trip, popřemýšlela bych, jestli se do malého zavazadla opravdu nedá sbalit. Za mě dá! 🙂 Aktuálně mám koupenou letenku na 14 dní na Tenerife přesně jen s tímto malým batůžkem.

Jak na to? Batoh beru větší, ale naplním ho tak, aby se dal případně zmáčknout do klece, kterou mají letecké společnosti připravenou u gate a namátkou kontrolují, jestli splňujete rozměry. Balím si ručník na pláž, dvoje kraťasy, 4 trička, plavky, základní kosmetiku, počítač (protože tam budu pracovat) a to je všechno. Teplejší věci budu mít na sobě. Pořebujete balit něco navíc? Dejte mi vědět v komentářích, opravdu mě to zajímá a můžeme to rozebrat.

Asi se nabízí otázka, jak vydržím 14 dní se 4 tričkama – tak jasně, budu muset asi vyprat, pokud nebudu chodit celé dny v plavkách 🙂 ale na ubytkách často bývá pračka a nebo ve městě prádelna. Tohle nevidím vůbec jako problém. Ručník do sprchy na ubytku taky bude a co nesbalím s sebou, koupím tam.

Můj závěr tedy je, že pokud se nevejdete do úplně malého batůžku, je tady ještě poměrně levná varianta přikoupit větší zavazadlo, cca 55x40x20 cm, do kterého už fakt dáte všechno potřebné 🙂 A nebo třeba ve dvou, třech, čtyřech zaplatit jeden velký kufr. Kufr pro každého je fakt zbytečnost a ruku na srdce, stejně se pak vrátíte z dovolené a zjistíte, že jste polovinu věcí vůbec nepoužili.

Výběr sedadla a priority boarding

U priority boardingu mě ani nenapadá, co k tomu napsat jiného, než otázku „Proč?“ Já osobně jsem radši, když můžu nastoupit mezi posledníma a užít si ještě chvíli svobody ve stoje, než budu muset zasednout na svý místo a pár hodin si posedět 🙂 Když nastupujete mezi prvníma, sedíte zbytečně delší dobu. U krátkého letu je to asi jedno (ale právě, je to jedno), ale u delšího už je ta klidně i půlhodina navíc fakt znát.

A výběr sedadla je pro mě diskutabilní jen v případě, že někdo letí poprvé. To, že sedíte vedle něj, ho může uklidnit. Jinak si myslím, že je to naprosto zbytečné. Strávíte spolu celou dovolenou, tak těch pár hodin v letadle může někdy i přijít vhod (zejména na zpáteční cestě :D). Já si v letadle stejně většinou čtu nebo koukám na filmy a se sparingem bychom se stejně bavili jen chvíli, takže si klidně jdeme každej po svým. A když si chceme pokecat, za tím druhým zajdeme.

Pokud cestujete s dětmi, tak cca do 12 let jejich věku dostanete sedadla vedle sebe zdarma (vždy aspoň 1 dospělý u dětí). Ale s dětmi samozřejmě chápu, že i ty starší si asi chcete pohlídat 😀 Jen k tomu zatím jako bezdětná nemůžu nic moc víc napsat.

Chci tím říct, abyste si fakt v sobě srovnali, jak moc je pro vás důležité sedět pospolu. Je to důležitější než cena? Pak je to v pohodě. Ale pokud ne, je zbytečné za to platit. Mně to třeba poprvé samotnou nenapadlo, že je to jedno 😀 Až když to spolucestující pronesl, že za to asi platit nebudem, že je to přeci jedno. A já měla takovej ten aha moment, že to je opravdu jedno! 😀 Tak třeba to taky zjistíte 🙂

Poplatky za změnu a zrušení letenek

Tady moc nejde říct, jak se tomu vyhnout, protože samozřejmě když už kupujeme letenky, tak počítáme s tím, že odletíme. Jenže občas se může stát, že nám něco do odletu hodí vidle nebo některý z účastníků našeho trípečku prostě nakonec nemůže. Pokud je to tak, u nízkonákladovek letenka prostě propadá.

U zrušení letenky (ze strany klienta) může pomoci cestovní pojištění. Ale pozor, abyste riziko storno zájezdu mohli uplatnit, musí být pojištění koupené do tří dnů od nákupu letenky/zájezdu a musíte mít opravdu vážný důvod (například zdravotní). Já mám pojištění vyřešené dlouhodobě – platím si dlouhodobé cestovní pojištění k účtu, které mi za 85 Kč měsíčně kryje všechny cesty po celém světě (cesta nesmí být delší než 90 dnů).

Záměrně nepíšu, u které banky toto pojištění mám, abyste se podívali, co nabízí vaše banka a hlavně se pořádně podívali na pojistné krytí. Ať nejste na cestách překvapeni, že vám nestačí limit nebo tam některé riziko vůbec není. Chtěli byste článek o možnostech cestovního pojištění? Dejte mi vědět, v pojištění mám léta praxe a pokud bude zájem, vytvořila bych vám tady analýzku 😀

U změny letenky nízkonákladovky často umožňují změnu 3 písmen ve jméně. To proto, kdybyste se překlepli na klávesnici a nevšimli si toho. Jediná možnost, jak tedy někomu přenechat letenku v případě, že vy letět nemůžete, je sehnat někoho se stejným jménem 😀 Nebo podobným tak, že změna 3 písmen stačí. Budete se divit, ale občas se na sítích objeví tahle možnost, že někdo hledá jmenovce, kdo by chtěl letět místo něj 🙂 Pokud byste chtěli svoji letenku prodat, musíte počítat s tím, že za změnu jména na letence jsou poměrně vysoké poplatky (cca 2-3 tisíce za jednu cestu).

U standardních leteckých společností (ne nízkonákladových) jsou možnosti úplně jiné a tam je vždycky dobré se s danou aerolinkou spojit, popsat svůj problém a pokusit se společně najít řešení.

Jídlo a nápoje na palubě

Co vidím nejčastěji kolem sebe, je „problém“ s vodou. Na letištích za kontrolou se litr vody většinou vyšplhá na třímístné cifry a v letadle může být stejná cena za třetinku coly. Jak se tomu vyhnout? Prázdnou lahví v batohu při kontrole, kterou pak naplníte v pítkách, které bývají většinou někde poblíž záchodů. Nedoporučuju doplňovat kohoutkovou vodou, často na letištích nebývá úplně pitná nebo je teplá. Ale pítka už jsou dnes skoro na každém letišti, takže s tím není problém. A můžete mít vody tolik, kolik chcete (jakou si vezmete láhev).

A jídlo v letadle? Já nejsem úplně jeho příznivcem, i když samozřejmě na dlouhých letech jsem ráda, že ho dostanu (většinou bývá součástí letenky, ale taky pozor, u nízkonákladovek ne). Nicméně já si prostě na cestu vždycky balím sváču. A o trochu víc sváči, než na cestu potřebuju, protože mě nebaví po příletu hned shánět někde jídlo 😀 Takže dojím to, co mám, a teprve až se trošku aklimatizuju a vydechnu, dopřeju si místní dobroty.

Proč jídlo v letadle obecně nemusím? Většinou se skládá z pro mě nepochopitelných surovin – vždycky tam jsou luštěniny (hrášek, kukuřice), třeba i salátek ze zelí apod. No chápete to? V letadle, kde se mění tlak a člověku i tak kolikrát břicho s těma změnama nesouhlasí? I proto jede většinou klima na max, jinak bychom se udusili vlastníma plynama 😀 čemuž luštěniny a bublinkatý nápoje taky moc nepomáhaj 😀

Zároveň jsem se nedávno dozvěděla (zdroj: Milan bez mapy), že do jídla dávají o třetinu víc ochucovadel (soli a cukru), protože ve vysoké nadmořské výšce nám chuťový pohárky jedou jen na 70%. Hustý, co? To už je ale zase na jinej článek.

Co chci tímto odstavcem říct je to, že kdyby jídlo i pití mělo opravdu kvalitu a zároveň by cena té kvalitě odpovídala (jakože ne nesmyslný letecký přirážky), klidně bych od svých svačin upustila, ale takhle mi to nedává smysl ani ekonomický, ani nutriční a už vůbec ne chuťový.

Co si tedy z tohoto článku odnést?

  • Pečlivě prozkoumejte, z čeho se skládá akční letenka
    Každá společnost má své podmínky a je potřeba si zhodnotit, jestli si vystačíte s tím, co aerolinka nabízí v základu letenky, nebo si budete chtít raději připlatit.
  • Promyslete, jestli opravdu potřebujete kufr nebo velký příručák
    Často bereme větší zavazadlo "pro sichr", tzn. balíme víc věcí - "co kdyby". Pokud si při balení tohle řeknete, danou věci bych do zavadla vůbec nedávala. Pokud nastane "co kdyby", určitě budete možnost si to někde na rohu koupit.
  • Promyslete, jestli skutečně potřebujete sedět spolu
    Pokud neletíte poprvé nebo nemáte třeba nějaké psychické nebo fyzické problémy, může být těch pár hodin o samotě ku prospěchu...zejména na zpáteční cestě 😀
  • Podívejte se po kvalitním cestovním pojištění pro případ zrušení letenek z vaší strany
    Pojišťovna vám je schopna ve specifických případech náklady na letenku (i ubytování) zpětně proplatit.
  • Vezměte si sváču a prázdnou láhev s sebou
    Nebudete muset platit nesmysly za občerstvení za kontrolou nebo v letadle. A ještě víte, co skutečně jíte 🙂

Veškeré informace v článku jsou mé subjektivní názory a respektuju, pokud to máte jinak. Zároveň budu ráda, když vaše zkušenosti posdílíte nebo se doptáte na to, co vás zajímá. Můžeme si tak být navzájem inspirací a pomoci začínajícím cestovatelům v jednodušší orientaci ve světě letenek a možností cestování.

Přeju krásné, pohodlné a levné cesty 🙂

Jsem lowcost cestovatelka plnící si své sny. Díky mým zkušenostem pomáhám ostatním s jejich prvními cestami, aby si mohli plnit ty své. Zároveň jim ukazuju, jak se zbavit strachů a změnit nastavení mysli. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
  1. Milan Zach napsal:

    Pěkný souhrn, díky. Mě dost místa zabírala vždy zrcadlovka, na delší cesty i nabíječka. A nabíječky na telefon, hodinky, powerbanku, bezdrátová sluchátka. Mimo Evropu adaptéry do zásuvek. Ale pořád souhlasím, že se dá s malým batohem, když se chce.

    • Jana Zemanová napsal:

      Jooo, zcadlovka do malýho batohu hodí poměrně vidle, to je pravda 🙂 ale ten střední už se dá 🙂 Kabeláž taky něco zabere, ale když jí dobře smotáš, je to zanedbatelná položka. Díky za tvůj pohled na věc.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.